PRÍPRAVA NA SAUNOVANIE
- - Do saunového sveta choďte primerane sýty – ani hladný, ani prejedený.
- - Saunovanie odložte, ak máte chrípku, či inú nákazlivú chorobu, máte otvorenú ranu alebo zranenie nie staršie ako 48 hodín.
- - Všetky starosti nechajte pred dverami wellness :-).
- - Pred vstupom do saunového sveta sa osprchujte teplou vodou za použitia mydla a osušte sa.
V PLAVKACH ČI BEZ PLAVIEK?
- - Štandardne sa vo wellness - saunovom svete chodí bez plaviek, zahalení v plachte.
- - Do suchých či drevených sáun vstupujte výlučne bez plaviek.
- - Na všetky miesta styku tela s drevenými časťami sauny si podkladajte plachtu alebo uterák.
- - Do parnej sauny vstupujte bez plachty či uteráku. Komu vadí vlastná nahota, môže si obliecť plavky.
- - V parnej saune si svoje miesto na sedenie vystriekajte prúdom vody.
- - Ako prevenciu pošmyknutia sa používajte v priestoroch wellness čistú nešmykľavú obuv.
- - Do všetkých sáun však vstupujte bez obuvi.
TRI FÁZY SAUNOVANIA: POTENIE, OCHLADENIE, REGENERÁCIA
- - Dodržujte tri fázy saunovania: potenie, ochladenie, regenerácia. Tento cyklus opakujte ideálne 3x.
- - Na potenie si zvoľte pre vás vhodnú teplotu a vlhkosť sauny (možnosti Wellness Zobroská – viď text nižšie alebo sekciu služby).
- - Rešpektujte limity vlastného tela, ideálna dĺžka pobytu v saune je u každého individuálna. Nikdy však neprekračujte maximálnu odporučenú dobu pobytu v saune.
- - Po vyjdení zo sauny sa ochlaďte. VŽDY sa najprv osprchujte v studenej vode. Potom môžete vstúpiť do ochladzovacej kade.
- - Nezamieňajte si pobyt vo vírivke s ochladzovaním. Vírivku využívajte ako formu oddychu po ukončení saunovania.
- - Pred každým vstupom do vírivky sa osprchujte.
- - Nevynechávajte fázu regenerácie, ktorá by mala trvať rovnako dlho ako čas strávený v saune. Zabaľte sa do plachty, osúšky či deky a v pokoji relaxujte.
- - Nezabúdajte dodržiavať pitný režim!
- - Do sauny choďte znovu, až keď pominú všetky následky saunovania a cítite sa úplne normálne.
- - Dokonalý pocit z relaxu dosiahnete, ak si po saunovaní doprajete ešte masáž.
PREČO TO TAK MÁ BYŤ A AKO JE TO VO WELLNESS ZOBORSKÁ?
PRÍPRAVA na saunovanie je dôležitou súčasťou celého procesu. Saunovanie nemá byť vnímané ako nejaký výkon, ale skôr ako forma regenerácie organizmu a psychického oddychu. Je dobré sa takto psychicky naladiť a aj fyzicky sa na saunovanie vhodne pripraviť. Človek by nemal ísť do sauny hladný alebo prejedený, mohlo by mu totiž prísť nevoľno. Je tiež vhodné ísť pred saunovaním na toaletu, nepríjemné telesné pocity vám inak narušia príjemný zážitok.
Určite nechoďte do sauny chorý, najmä ak máte teplotu alebo zápal. Vysoká teplota v saune vám skôr uškodí a okrem toho tam ľahko nakazíte druhých ľudí. Pri otvorených ranách riskujete infekciu a neodporúča sa ani saunovanie s iným čerstvým zranením. Telo potrebuje aspoň 48 hodín na základné nerušené hojenie, až potom si môžete dopomôcť saunovaním.
Pred vstupom do saunového sveta je potrebné sa osprchovať v teplej vode s použitím mydla. O význame z hľadiska hygieny sa snáď netreba rozpisovať. Okrem toho tým tiež napomôžete otvoreniu pórov, čím zvýšite účinok saunovania. Po sprche sa osušte. Suchá pokožka sa rýchlejšie potí.
Potenie tiež môžete podporiť teplým kúpeľom nôh. Využiť na to môžete teplú vaničku z Kneippovho kúpeľa.
Večnou témou je OBLEČENIE, či skôr vyzlečenie vo wellness. Na celom svete je štandardom chodiť do wellness bez plávok. V našich podmienkach s tým má stále mnoho ľudí problém. Je potrebné upozorniť na to, že bez plávok neznamená nahí. Je ľahké a aj vhodné ukryť svoju nahotu pod plachtu, ktorú vo wellness dostanete. Pri samotnom potení je lepšie sa odhaliť, ale intímne partie stále môžu zostať skryté pohľadom vašich spoločníkov v saune.
Vo Wellness Zoborská striktne požadujeme vstup bez plávok do horúcich a drevených sáun. Je to z dôvodov hygienických aj zdravotných. Pri vysokých teplotách sa z plávok vyrobených zo syntetických materiálov uvoľňujú nežiaduce chemické látky, ktoré sa v prvom rade dostávajú cez otvorené póry do vášho tela, čím najviac uškodíte sami sebe. Uvoľňujú sa však tiež do ovzdušia a nedobrovoľne ich tak vdychujú všetci návštevníci sauny. Buďme k sebe ohľaduplní a plávky naozaj nechajme predo dvermi sauny.
V drevených saunách je nutné podkladať si pod miesta dotyku tela s drevom plachtu. Má to samozrejme hygienické dôvody. Váš pot sa vpíja do plachty a nie priamo do dreva. Nikto nechce sedieť v pote druhého človeka.
Naopak do parnej sauny vstupujeme výlučne bez plachty. Vlhkosť v parnej saune dosahuje až 100%, preto by vaša plachta bola okamžite úplne mokrá a tým nevhodná na ďalšie použitie v ostatných saunách. Keďže nie každému je príjemné úplné odhalenie sa, povoľujeme vo Wellness Zoborská vstup do parnej sauny v plávkach. Pre lepšiu hygienu a pocit čistoty je vhodné vystriekať si svoje miesto na sedenie v parnej saune vodou. Pri vstupe sa nachádza hadica, ktorú na to môžete použiť.
Wellness a saunový svet je nutne spojený s vodou a tým aj mokrými dlážkami. Aj keď je podlaha protišmyková a pravidelne vytieraná, pošmyknutiu sa občas nevyhnete. Je preto dobré nosiť si do wellness nešmykľavú obuv, ktorá riziko pošmyknutia zníži. Do všetkých sáun je však potrebné vstupovať bez obuvi.
SAMOTNÉ SAUNOVANIE nie je len o potení sa v saune, ale kompletný proces má tri fázy – POTENIE, OCHLADENIE a REGENERÁCIA. Pre ten správny efekt je potrebné dodržiavať všetky a minimálne 2 až 3 krát ich zopakovať.
Mnoho ľudí odrádza od saunovania pocit, že neznášajú vysoké teploty. POTIŤ sa však nemusíte nutne v stostupňovej fínskej saune. Každý si môže zvoliť saunu s takou teplotou a vlhkosťou, aká mu vyhovuje. Vo Wellness Zoborská si môžete zvoliť z nasledujúcich alternatív:
- - najteplejšia suchá fínska sauna (až do 90-100 °C),
- - jemnejšia vlhká bylinková sauna (45-60 °C, vlhkosť do 45%),
- - suchá infrasauna (do 40 °C, hĺbkové prehrievanie infračerveným žiarením),
- - mokrá parná sauna (40-45 °C, 100% vlhkosť).
Na každej saune je uvedená maximálna povolená doba pobytu v danej saune. Nikdy neprekračujte túto dobu, je dokázané, že dlhší pobyt už nemá regeneračné účinky, naopak sa zvyšujú riziká spojené s pobytom v horúcom prostredí. Na meranie doby pobytu môžete využiť presýpacie hodiny, ktoré v každej saune nájdete, alebo nástenné hodiny viditeľné z jednotlivých sáun.
Je dobré si uvedomiť, že potenie v saune nemá byť spojené s utrpením. Nemusíte tam vydržať až kým vám začne dochádzať dych. Dobre načúvajte signálom svojho tela a keď vám saunovanie začne byť nepríjemné, vyjdite zo sauny von. Je lepšie stráviť v saune kratší čas, dokončiť celý saunovací cyklus a následne ho zopakovať, ako vytrápiť sa v saune do krajnosti a potom sa už do nej nevrátiť. Znova treba zopakovať, že saunovanie nie o výkone ani o súťaži. Je o kontakte s vlastným telom a jeho potrebami. Dovoľte saunovaniu naučiť vás rešpektu k sebe samému a láskavej starostlivosti o svoje telo a dušu.
Po vyjdení zo sauny sa určite OCHLAĎTE. Minimálne sa osprchujte studenou vodou. Nie je nutné ani vhodné skákať do ľadovej vody či sprchy. Ochladenie môže byť postupné, od nôh až po hlavu. Vo Wellness Zoborská môžete využiť ochladzovací tropický dážď a chŕlič vody v koridore s fínskou saunou alebo klasické sprchy v sprchárni. Kto to má rád, môže sa po osprchovaní ďalej schladiť v ochladzovacej kadi, kde sa ponorí do studenej vody a zostane tam až do úplného ochladenia organizmu. Do kade nikdy nechoďte pred osprchovaním. Zo sauny vychádzate veľmi spotení a nie je vhodné pot zmývať v kadi. Myslite na to, že po vás tam pôjdu ešte ďalší návštevníci wellness.
Nie je dobré „ochladzovať“ sa vo vírivke. Voda vo vírivke má 35°C, čím nie je vhodná na ochladenie organizmu. Vírivku využívajte po ukončení saunovania ako formu dodatočného relaxu. Pred vstupom do vírivky sa taktiež nezabudnite osprchovať.
Často zanedbávaná je pri saunovaní fáza REGENERACIE. Je však veľmi dôležitá a preto ju nezanedbávajte. Telo pri potení a následnom ochladení dostalo zabrať a potrebuje sa z toho spamätať a dostať sa znovu do rovnováhy. Nájdite si preto pokojné miesto, zabaľte sa do plachty, osúšky, či deky a v tichosti oddychujte. Vo Wellness Zoborská môžete využiť oddychovú miestnosť s ležadlami a vyhrievanou kamienkovou lúkou. K lepšiemu oddychu vám tam hrá jemná hudba, prípadne môžete sledovať relaxačné videoprojekcie. V oddychovej miestnosti je nutné dodržiavať tichý režim. Pokiaľ sa chcete rozprávať s priateľmi, zvoľte radšej kaviarenské priestory pri vchode do spŕch alebo vyhrievané polosedy medzi parnou saunou a vírivkou.
Dôležitou súčasťou saunovania je dodržiavanie pitného režimu. Potením strácame tekutiny a je nutné ich dopĺňať. Najvhodnejšia je čistá voda, ktorá je vo Wellness Zoborská k dispozícii v dvoch občerstvovacích staniciach. Tam nájdete i ponuku čerstvého ovocia, ktoré vás ďalej osvieži a zaženie prípadný malý hlad. Vhodná je tiež minerálka, limonády či čaje, ktoré je možné zakúpiť v bare pri vírivke.
Keď už máte saunovania dosť, využite ďalšie možnosti relaxácie, ktoré vám Wellness Zoborská ponúka. Doprajte si vodnú masáž vo vírivke s pohárom studeného sektu. Alebo si vyhrejte chrbát na vyhrievaných polosedoch a pochutnajte si na kvalitných čajoch z našej ponuky.
Veľmi vhodným doplnkom saunovania je masáž. Dopriať si ju môžete vo forme krátkej masáže rúk, nôh, šije či hlavy, alebo formou komplexnej masáže celého tela. Vo Wellness Zoborská je nutné si masáž objednať deň dopredu.